Ghee alebo prepustené maslo

Ghee alebo prepustené maslo je maslo bez laktózy i mliečnej bielkoviny.

Ghee-čko, ako ho ja zvyknem nazývať, je jednou zo základných surovín môjho jedálnička. Neobsahuje tak laktózu ani mliečnu bielkovinu, je zložené takmer len z nasýtených tukov. Poznali ho už aj naše staré mamy a vraj je dokonca zdravšie ako klasické maslo. Obsahuje vitamíny E, C, niacín a minerály ako sodík, draslík, vápnik, fosfor, horčík a železo, je ľahko stráviteľné, podporuje vylučovanie žalúdočných štiav pri trávení, má protivýrusové a protinádorové účinky. A mne dokonca chutí viac ako obyčajné maslo (ktoré i tak nemôžem).

Jeho príprava je pritom pomerne jednoduchá 🙂 základnou surovinou je obyčajné maslo – ja zvyknem robiť gheečko zo 500 resp. 750g masla (ideálne do menšieho hrnca), z čoho vám pri príprave gheečka ubudne tak 50-100g masielka.

Podstatou je, že maslo rozpustíme v hrnci a akonáhle sa všetko maslo rozpustí, stiahneme na mierny oheň/stupeň (aby rozpustené maslo len mierne vrelo) a následne pravidelne miešame – dokopy asi 30-40 min. Masielko pri procese jeho varenia postupne mení svoju konzistenciu, až sa od neho oddelí mliečna bielkovina vo forme akoby takých malých vločiek, ktoré spadnú na dno hrnca.

Pre lepšiu predstavivosť nižšie pripájam foto z varenia, ako to postupne vyzeralo 🙂 postupnosť je vždy zľava doprava

  1. Maslo roztopíme, až nám pekne spení, ako vidno na druhom obrázku.

2. Následne sa spenené maslo, resp. pena na vrchu, ako keby začne oddeľovať, následne zmení konzistenciu, ako vidno na obrázku vpravo.

3. V ďalšom kroku sa z peny začnú vytvárať také malé vločky, ktoré sa postupne začnú usadzovať naspodku hrnca – to je oddelená mliečna bielkovina.

4. Ak sa vločky usadia na dno, je to znak, že môžeme gheečko scediť. Ideálne je na to sitko s hustými očkami (ako vidno na obrázku), resp. do sitka ešte naskladajte obyčajnú gázu. Ja to zvyknem precediť minimálne na dvakrát, nech je to na istotu 🙂 Ako vidno na obrázku vpravo, aj tak pri precedení zostal zvyšok mliečnej bielkoviny, to jednoducho do hotového gheečka nepridám.

5. A máme hotovo O:)

Share This:

0 komentárov k “Ghee alebo prepustené masloPridajte vlastný →

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *