Odteraz už žiadna mliečna bielkovina!

Zbaviť sa mliečnych výrobkov bolo asi o čosi náročnejšie než zbaviť sa lepku (a stále je). Na druhej strane si ale myslím, že aj bez mlieka sa žiť dá…

Ako malá som bola vyslovene mliečny typ – odchovaná na kravskom mlieku a domácich mliečnych výrobkoch ako bryndza či tvaroh. Milovala som to. Je možné, že práve i skutočnosť, že ako dieťa som prijímala kravské mlieko vo väčšom množstve, neskôr spôsobila rozvinutie mojej intolerancie (resp. to bol jeden z tých rozhodujúcich faktorov). V každom prípade mlieko a mliečne výrobky tvorili kedysi neoddeliteľnú súčasť môjho jedálnička.

Podobne ako pri konzumácii lepkového pečiva aj pri konzumácii mliečnych výrobkov (predovšetkým jogurtov) som si neskôr začala všímať, že ma nedokázali zasýtiť a hneď som bola hladná. To bol len prvý náznak toho, že niečo nie je v poriadku. Neskôr sa k tomu pridali tráviace problémy a začarovaný kruh sa roztočil.

Ako som už spomínala v úvode https://maryhorse.com/o-mne/, existuje zásadný rozdiel medzi intoleranciou laktózy a intoleranciou mliečnych bielkovín.

V prípade tej prvej, teda intolerancie laktózy, je konzumácia určitých mliečnych výrobkov povolená. Ide predovšetkým o kyslomliečne výrobky a výrobky z ovčieho mlieka. Avšak v prípade intolerancie mliečnych bielkovín by ste zo svojho jedálnička mali vyškrtnúť VŠETKY mliečne výrobky (vrátane tých kyslomliečnych a výrobkov z ovčieho mlieka). Povolené nie je ani tzv. bezlaktózové mlieko, ktoré je síce zbavené laktózy, ale mliečnu bielkovinu žiaľ obsahuje.

Pokiaľ ide o vyradenie klasického mlieka, na to som si zvykla celkom rýchlo. Čerstvé mlieko som totiž už ako dospelá moc nepila a pri varení resp. pečení existuje veľa chutných alternatív. Prvou je určite ovsené mlieko (dobre chutí aj čerstvé, ja si ho dávam do kávy a dá sa i veľmi dobre našľahať). Do varenia či pečenia sa veľmi hodí i kokosové a mandľové mlieko resp. smotana. Už som doma vyrábala i makové mlieko, no nevýhodou je, že rýchlo skysne. Na začiatku som to skúšala aj s pohánkovým mliekom resp. s práškom z pohánky, ale na to moje telo nereagovalo úplne najlepšie. Tak som ho prosto z môjho jedálnička vyradila.

Aj obyčajného masla som sa vzdala celkom ľahko. Maslo som totiž nikdy moc neobľubovala, radšej som jedla tzv. „naftu“, teda rastlinné maslo. Zaujímavé ale je, že ako som prestala jesť mliečne výrobky, prestala som jesť i rastlinné maslo (prosto mi prestalo chutiť). Neskôr som objavila tzv. ghee maslo resp. prepustené maslo, t.j. maslo ktoré vďaka prevareniu stratilo mliečnu bielkovinu. Jeho príprava nie je vôbec náročná, len je potrebné asi hodinu stáť za sporákom a trpezlivo miešať, aby sa nepripálilo. Ja osobne si kupujem ghee maslo priamo z mliekárne (takže nie je tak drahé ako v obchodoch a celkom sa to oplatí). Ghee maslo navyše chutí neskutočne – či len tak na chlieb, ale aj do varenia a pečenia. Ja na ňom často i vyprážam napr. palacinky či lievance – jedlo z neho získa totiž takú fajnovú maslovú príchuť. Podľa mňa je rozhodne chutnejšie než normálne maslo J.

Pokiaľ ide o syrové výrobky, tak tie som vyradila z môjho jedálnička úplne. Skúšala som už i tzv. vegánske syry z kokosového oleja, no pravdupovediac, keď som sa pozrela na ich zloženie, bola som sklamaná. Úplne im totiž nedôverujem (často obsahujú zemiakový a modifikovaný škrob, ale aj fosforečnany).

Rovnako sa vyhýbam i sójovým výrobkom a teda aj tofu. Väčšina pestovanej sóji je totiž geneticky modifikovaná a často kontaminovaná pesticídmi. Podľa môjho názoru, prosto ďalšia potravina, do ktorej sa až príliš geneticky či chemicky zasahuje.

No a ako malé zhrnutie na záver, mlieko okrem klasických mliečnych výrobkov možno nájsť v pečive (vianočka, lúpačky, sladké pečivo, syrové pečivo, špeciálne chleby), zákuskoch, lístkovom a kysnutom ceste, pudingových práškoch, keksoch, čokoláde (samozrejme vysoko percentná čokoláda je väcšinou ok), zmrzline (pokiaľ nie je dreňová resp. s kokosovým či mandľovým mliekom) ale i instantných polievkach, hotových omáčkach, polotovaroch, údeninách či šunkách, v rôznych slaných ochutených zemiakových lupienkach, ako aj v niektorých liekoch atď. Opäť je potrebné pozorne ČÍTAŤ zloženie jednotlivých potravín. Vyhýbať sa mlieku znamená vyhýbať sa i sušenej srvátke, srvátkovému proteínu, kazeínu, a všetkému, čo vo svojom názve obsahuje pojem „mliečne“ resp. „lakta/lakto“ (vrátane kyseliny mliečnej).

Tak, to by bolo na začiatok. Netreba zabúdať, že i samotná cesta je cieľ.

MARY 🙂

Share This: