Kváskový chlieb ala Mary

Tento kváskový chlieb je pripravený z ražného kvásku a sú v ňom použité výlučne bezlepkové múky

Tak, tento kváskový chlieb mi dal teda poriadne zabrať. Recept som dolaďovala snáď dlhšie ako pol rok… A oplatilo sa nevzdať to 🙂 Chlebík sa dá inak považovať za bezlepkový – použila som len žitný (ražný) kvások, ktorý považujem za najlepšiu „kváskovú“ alternatívu, pre nás bezlepkáčov… Pokiaľ ide o obsah lepku v žitnom kvásku, nemalo by ho tam byť tak veľa, resp. na niekoľkých miestach som sa dočítala, že „lepok sa v procese kvasenia vytráca“. V každom prípade, mne problémy nespôsobuje.

A čo kvások a histamínová intolerancia? V prvom rade je podstatný rozdiel medzi vlastným domácim kváskovým chlebom a tým kupovaným v obchode… Ako aj tým, že chlebík je pripravený z vášho vlastného domáceho kvásku. Ja ako histaminik tento kváskový chlieb tolerujem veľmi dobre. Samozrejme, neprejedám sa ho, dbám na rozmanitú stravu, ale naozaj, pri jeho konzumácii žiadne negatívne javy nepozorujem… K histamínovej intolerancii a konzumácii kváskového chlebíka prípadne pozrite bližšie i tento článok.

Mne bol inak kvások podarovaný, takže ja si ho už len pravidelne „prikrmujem“. Návod na to, ako si pripraviť vlastný kvások, nájdete ľahko na internete (viď nap. tento link).

Pokiaľ ide o prikrmovanie kvásku: ak mám kvások v chladničke prikrmujem ho asi raz týždenne lyžicou múky a lyžicou vody, ak ho mám pri izbovej teplote tak po cca 3-4 dňoch rovnakým množstvom múky a vody, no a keď sa chystám piecť, tak kvások vždy deň pred pečením „nakŕmim“ a nechám ho vonku pri izbovej teplote. Mám ho inak vždy v zaváraninovej fľaške s pootvoreným viečkom.

Čo potrebujeme:

  • 4 lyžice kvásku
  • 150g pohánkovej múky
  • 50g čirokovej múky + 50g kukuričnej/ryžovej múky + 50g pšenovej múky (ja zvyknem voliť kombináciu týchto múk, môžete ale pridať i 150g len jednej z týchto múk)
  • 50g pomletých tekvicových semiačok (ja som ich jednoducho pomlela v smoothie mixére)
  • štipka rímskej rasce
  • lyžica soli
  • 3 lyžice chia semiačok
  • 400ml vlažnej vody (zmiešala som studenú vodu s vriacou vodou)

Cesto na chlebík si pripravujem zvyčajne večer dopredu a vždy ráno chlebík pečiem (tak, aby cesto odpočívalo na teplom mieste minimálne 8 hod).

Na spodok misky dám kvások a postupne pridám všetky ingrediencie –  opatrne zmiešam.

Ako bolo uvedené vyššie, ceso nechám minimálne 8 hod. odpočívať. Môžete ho dať napr. na radiátor, či pod neho dať misku, v ktorej je teplá voda). Misku, v ktorej cesto odpočíva, prekryjem potravinovou fóliou (kraje misky navlhčím, aby fólia lepšie „priľahla“) a následne zakryjem utierkou.

Po odstátí cesto premiestnim do formy na chlieb vystlanej papierom na pečenie (ja používam obdĺžnikovú) a naražem doň z vrchu zárezy (tak ako vidno na obrázku).

Rúru zohrejem tak na 220°C a prvých 15 min. pečiem na 200°C stupňoch, zvyšných 45-50 min. na 160°C. Na spodku rúry mám pritom počas celého pečenia hrnček s vodou.

Keď chlebík začne rozvoniavať, je to znak, že onedlho bude hotový.

Chlebík nechajte vychladnúť a konzumujte až po vychladnutí :), prípadne na druhý, tretí, štvrtý deň pripravte v hriankovači (tak mne chutí najviac).

M.

Share This:

0 komentárov k “Kváskový chlieb ala MaryPridajte vlastný →

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *