Svieži gaštanový koláč s mandľami

Receptík na tento svieži koláč z gaštanového pyré je veľmi jednoduchý a koláčik je pritom mimoriadne chutný a navyše, bez lepku a mlieka!!!

Gaštanové pyré je ďalšia z ingrediencií, ktoré obzvlášť obľubujem. Či už len tak na maškrtenie, alebo ako základnú ingredienciu do nejakého koláčika… Kedysi dávno – ako jeden z receptov z môjho, nazvem to, prvého obdobia – som vytvorila tento receptík na tortu z gaštanového pyré …. Tentokrát som si však povedala, že by to chcelo ešte niečo fajnovejšie, a tak som nejak vytvorila tento receptík….. Určite základom je kyslejší džem – ja som použila ríbezľový, i keď vedela by som si koláč predstaviť i s višňovým, či marhuľovým džemom.

INAK…zbožňujem jednoduchosť tohto koláčika 🙂

Čo potrebujeme na koláčik do tortovej formy (ak chcete robiť koláčik na veľký plech, odporúčam robiť ho z dvojnásobnej dávky):

  • 250g gaštanového pyré
  • 50g ghee masla
  • 3 vajcia
  • ríbezľový džem
  • cca dve hrste mandlí (asi 100g)

Maslo necháme dlhšie vonku, prípadne ho zohrejeme nad vodným kúpeľom, následne pridáme na tenké plátky nakrájané gaštanové pyré a vajcia a poriadne vymiešame mixérom resp. v kuchynskom robote – tak, aby z neho vznikla pomerne konzistentná zmes.

Následne dáme cesto do tortovej formy, rovnomerne ho rozotrieme smerom ku krajom – ale nerozotierame ho úplne po okraj, nech nie je koláčik úplne nízky.

Cesto pečieme v rozohriatej rúre pri 180°C cca 15-20 min. A na plech nad to dáme mandle, aby som nám mierne upražili na cca 8-10 min.

Keď nám koláčik mierne vychladne, rozotrieme naň džem, a keď nám vychladnú mandle, posekáme ich v mixéri (s nožami), resp. ručne nožíkom a posypeme ich na vrch koláča.

No a stačí si už len popriať dobrú chuŤ!

Share This:

0 komentárov k “Svieži gaštanový koláč s mandľamiPridajte vlastný →

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *