Pohánkové palacinky

Pohánkové palacinky majú svoj pôvod vo Francúzsku a pôvodne sa pripravovali z pohánkovej múky (aspoň to som sa dočítala). Ja som na ne prvýkrát narazila v jednej bratislavskej crêperie a hneď mi zachutili. Hneď som začala rozmýšľať, ako si ich šikovne pripravím doma a aké náplne použijem. No a práve nedávno som bola na jednom hudobnom festivale a celkom som sa potešila, keď som medzi stánkami s jedlom narazila na jeden s nápisom „francúzske palacinky“. Moje nadšenie však o chvíľku pominulo. Napriek označeniu totiž palacinky pripravovali z klasickej lepkovej múky (neboli pohánkové). Avšak, keď som sa vrátila domov, musela som si ich jednoducho pripraviť :). Keď už ma tak navnadili.

Na týchto pohánkových palacinkách je úžasné to, že ich možno pripraviť tak na sladko, ako aj na slano. Predovšetkým záleží na tom, akú náplň si zvolíte.

Pre slanú verziu sú super vajíčka, či rôzna zelenina, ako udusená mierne opražená cukina, pór, udusená nastrúhaná mrkva či petržlen, pór, brokolica, karfiol, nastrúhaná uvarená cvikla, do zlatista opražená cibuľka, ak môžete konzumovať i mliečne výrobky, tak i rôzne syry, tvaroh atď. V prípade sladkej palacinky sú možnosti celkom rozmanité. Ja džemy nekonzumujem, preto si väčšinou niečo rýchle pripravím z ovocia, čo práve máme v záhradke, či v chladničke (jednoducho povarím v trocha vody a potom rozmixujem) – maliny, ríbezle, čerešne, marhule, jablká a mnohé iné – možno k nim pridať chia semiačka, či rôzne iné semiačka alebo posekané orechy, mak, gaštanové pyré. Fantázii sa medze nekladú. Samozrejme, vždy si vyberajte príslušnú náplň podľa toho, aké potraviny tolerujete.

Ak nemáte chuť na prípravu náplne, môžete skúsiť môj „klasický“ recept na lievance s vajíčkom (pozri recept https://maryhorse.com/take-neobycajne-lievance/). Vďaka ovociu, čo som priamo pridávala do cesta, žiaden džem, či nátierku navrch nepotrebujete (na fotke som len lievance kvôli aranžovaniu pofŕkala melasou a pridala čerstvé čerešne).

POZOR!!! V niektorých zoznamoch potravín vhodných pre histaminikov som videla pohánku zaradenú medzi mierne rizikové potraviny – ja som si na sebe všimla, že dobre mi nerobia tzv. pohánkové instatné kaše, avšak s pohánkovou múkou mám (zatiaľ) dobrú skúsenosť (teda bez reakcie).

Čo potrebujeme (cca na 6 palaciniek):

  • 1 vajíčko
  • 5 kopcovitých lyžíc pohánkovej múky
  • 150-170 ml vody, resp. mlieka (podľa toho, akú veľkú lyžicu máte a ja používam vegánske mlieka J)
  • štipka soli
  • 2 lyžičky javorového sirupu, prípadne 1 lyžička medu (ak robíte palacinky na sladko)

*** zo zásady vyprážam na kokosovom oleji resp. ghee masle

*** ako náplň som zvolila maliny zmixované s trochou vody a javorovým sirupom (najskôr som ich krátko povarila vo vode, pridala javorový sirup a následne rozmixovala) a následne som ich ešte ozdobila ríbezľami

***ak používate med a je tuhý, najprv si ho roztopte nad vodným kúpeľom

Suroviny spolu postupne rozmiešame (tekutiny pridávam vždy ako posledné). Ak je cesto príliš tuhé pridáme ešte trošku tekutín. Cesto je potrebné poriadne premiešať a nechať polhodinku odležať.

Následne sa môžeme pustiť do pečenia palaciniek. Možno sa vám stane, že sa vám pohánková palacinka prilepí, resp. sa s ňou bude ťažšie manipulovať – moja taktika je, radšej si robiť palacinky trošku menšie a obracať ich, až keď sú viac z jednej strany prepečené.

Potom ich nezabudnite nechať vychladnúť aa môžete si popriať dobrú chuť :).

Share This:

0 komentárov k “Pohánkové palacinkyPridajte vlastný →

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *