Žemličky bez lepku a mlieka

Dlho som dumala nad tým, ako vymyslieť recept na ďalšie pečivo, ktoré by mohlo byť vhodné pre ľudí, ktorí majú problém s lepkom, mliekom i histamínom. Stále mi nešlo do hlavy, či my histaminici naozaj nemôžeme jesť akékoľvek droždie, resp, či neexistuje nejaká náhrada.

Raz som v takých tých bio-obchodoch, do ktorých veľmi rada občas zablúdim, objavila sušené bio-droždie. Pomyslela som si: „Hmm, droždie ako také by som ako histaminik jesť nemala. Ale čo sušené bio-droždie? Aj to by som mala úplne vylúčiť?“ Keďže ako isto viete, že ja si rada veci preverujem v skutočnej praxi, povedala som si, že to vyskúšam. A kúpila som ho. Tak nastalo obdobie, kedy som aspoň tak dvakrát do týždňa skúšala piecť rôzne tvary či podoby pečiva práve z tohto „zázraku“. No a najväčšie napätie som prežívala, keď nastal čas ochutnávky… Na moju veľkú radosť sa žiadna reakcia nedostavila… No aby som sa naozaj uistila, či ja ako histaminik to naozaj zvládnem, recept som niekoľkokrát opakovala. To som aj využila na skúšanie viacerých variácií. Stále bez reakcie.

Priznám sa, že neviem, čím to je, že na takéto sušené droždie nereagujem. Samozrejme odporúčam byť pri skúšaní tohto receptu extrémne opatrný – preto aj nižšie píšem recept na polovičnú dávku. Ak sa Vám recept osvedčí – môžete piecť z dvojnásobného množstva.

A len  malá poznámka, žemličky som jedla aj na druhý aj na tretí deň a bolo to stále ok :).

Čo potrebujeme (cca na 5-6 žemličiek):

  • 50g tekvicových semiačok
  • 50g quinoe
  • 150g pohánkovej/pšenovej/čirokovej múky (ja kombinujem pol na pol pohánkovej a čirokovej múky)
  • 1 lyžička sušeného bio-droždia (vyzerá, že je to nemecký výrobok – ja som použila presne toto droždie značky biovegan http://www.biomana.sk/drozdi-na-peceni/7492-bio-drozdie-bio-9g-biovegan.html
  • 1 lyžička cukru (ja používam hnedý cukor)
  • 1 lyžička soli (cesto treba ochutnať, ak sa vám zdá málo slané, pridajte viac soli)
  • 280ml teplej vody (nie teplej z vodovodu ale vriacej vody zmiešanej so studenou vodou)
  • 1 lyžica olivového oleja

*** prípadne na dochutenie pridáme sušené bylinky, posypeme rascou

*** namiesto quinoe či tekvicových semičok zvyknem použit i amarant, ktorý tiež rozmixujem

Tekvicové semiačka a quinou rozmixujeme na múčku v mixére. Dáme do veľkej misy, pridáme múku, zamiešame.

Droždie, cukor, soľ a vodu rozmixujeme v mixére tak 1 min.

Následne „mokrú“ zmes spojíme so „suchou“, pridáme olej a rozmiešame na homogénnu zmes (nezľaknite sa, zmes je tekutejšia).

Následne pod misku so zamiešaným cestom dáme misku s teplo vodou, zakryjeme utierkou a necháme cca štyri hodiny postáť (resp. nič sa nestane, keď takto necháme cesto stáť i cez noc).

Cesto by nám malo pekne narásť 🙂 a zhutnúť.

Plech vystlieme papierom na pečenie a lyžicou ukladáme na plech kôpky – skôr také placatejšie, ale zas aby neboli príliš „rozliate – cesto nám po odstátí zhutnie, takže ja vždy lyžicou mierne upravujem tvar.

Do rúry dáme na spodok hrnček s vodou (tak min. 200ml). Do vrchnej časti rúry dáme plech so žemličkami a následne rúru zapneme – pečieme ich pri 180-200 °C cca 45-60 min.

Dobrú chuť!!!

Share This:

1 komentár k “Žemličky bez lepku a mliekaPridajte vlastný →

  1. Spätné upozornenie: Šalát s quinoou – maryhorse.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *