Makové mlieko

Možno sa vám makové mlieko spája s našimi starými mamami a receptami na uspávanie umrnčaných detí, musím sa však priznať, že ja som si makové mlieko celkom obľúbila. A keďže kvôli intolerancii mliečnych bielkovín nemôžem konzumovať normálne mlieko, cením si ho o to viac. Samozrejme to však s jeho konzumáciou netreba preháňať (a áno, lepšie sa po ňom spí). Určite však jeho konzumácia s mierou môže byť veľmi prospešná :).

Malé upozornenie na záver – makové mlieko vydrží tak max dva dni, potok zvykne skysnúť, takže radšej si ho urobte menej, resp. najlepšie také množstvo, nech ho aj hneď skonzumujete (alebo na druhý deň 🙂 ).

Ako na to? resp. čo potrebujeme na jeho výrobu?

  • mak (množstvo záleží od množstva makového mlieka, ktoré chceme vyrobiť) – najlepšie je z bieleho maku, ale ide to aj z klasického
  • voda
  • javorový siup/ryžový sirup/med na dosladenie
  • dobrý smoothie mixér, resp. kuchynský robot s nožami
  • sitko s tenkými očkami, prípadne gáza

*** Makové mlieko vydrží v chladničke tak maximálne 2-3 dni, preto si ho netreba robiť veľa.

Základom je správny pomer maku a vody – ja volím pomer 1:3.

Existujú dve verzie receptu (ja sama raz využívam jednu, inokedy druhú). Prvá je, že mak necháme cez noc zaliaty vodou. Druhá je, že mak jednoducho zalejem vriacou vodou a necháme ho vychladnúť.

Na druhý deň, resp. po jeho miernom vychladnutí mak dôkladne rozmixujeme v mixéri/robote – kým nevznikne pekné biele mlieko (zvyčajne mixujem prerušovane tak 5 min.).

Následne rozmixovanú makovú vodu precedím (cez sitko, prípadne gázu) – to čo zostalo v sitku poriadne lyžicou potlačím a následne tento „odpad“ vyhodím do koša – potom opakovane toto už scedené mlieko precedím.

Na záver ešte dám do mixéra rovnaké množstvo vody, v akom som mixovala mak (akým som mak zalievala), akoby na opláchnutie toho, čo zostalo v mixéri – následne to opäť scedím do už scedeného mlieka.

Napokon dosladím javorovým ryžovým sirupom/medom, poriadne premiešam a máme hotovo :).

Dobrú chuť!

Share This:

1 komentár k “Makové mliekoPridajte vlastný →

  1. Spätné upozornenie: Kokosové mlieko – maryhorse.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *