Kokosové mlieko

Po domácky vyrobené vegánske kokosové mlieko – jednoducho vynikajúce!

Toto kokosové mlieko ja najčastejšie používam do kávy, ale je ho možné využiť i v rámci varenia, či pečenia. Na rozdiel od tradičného kokosového mlieka, resp. krému, ktoré môžete kúpiť v obchode, toto kokosové mlieko má jemnejšiu chuť a konzistentne nie je tak krémové. Na tých mliekach, ktoré dostať kúpiť v obchode mi prekáža, že v nich nájdete rôzne prídavné látky, guarovú gumu a podobne… Našla som však jedno, ktoré obsahuje naozaj len čistý kokosový krém a vodu. Je to síce reklama, ale podelím sa oň – je to kokosové mlieko Aroy-D – najčastejšie ho používam do omáčok, či krémov, je totiž poctivo krémové. Ak však chcete také mierne krémové kokosové mlieko, odporúčam mlieko nekupovať, ale si ho vyrobiť doma podľa tohto receptu :).

Inak, na podobný spôsob ako toto kokosové mlieko, si môžete pripraviť i napr. makové mlieko, viď recept:

Makové mlieko

Ako na to? resp. čo potrebujeme na výrobu kokosového mlieka?

  • kokos a voda – množstvo záleží od množstva mlieka, ktoré chceme vyrobiť – ja väčšinou na jedenkrát vyrábam tak 600ml mlieka – teda používam 50g sušeného kokosu a 600ml vody
  • dobrý smoothie mixér, resp. kuchynský robot s nožami
  • sitko s tenkými očkami + gáza

*ja mlieko vôbec nedosládzam, jeho chuť i príde mierne nasladlá 🙂 ale keď chcete, môžete do neho pridať javorový sirup, či med

**keď chcete kokosové mlieko trochu zakonzervovať, pridajte do neho štipku soli – inak mlieko v pohode vydrží aj 3 dni (priznám sa, dlhšie som ho ani nemala, keďže som ho vždy pomerne rýchlo spotrebovala)

Určite existuje viac verzií, ako kokosové mlieko vyrobiť, mne sa osvedčila táto:

Všetok kokos s 300ml vody privediem do varu, teplotu stiahnem a chvíľku zamiešam, povarím. Následne ho nechám mierne vychladnúť.

Po jeho miernom vychladnutí zmes presuniem do mixéra a pridám 100ml studenej vody dôkladne rozmixujem v mixéri – kým nevznikne pekné biele mlieko (zvyčajne mixujem prerušovane tak 5 min.).

Následne rozmixovanú kokosovú vodu postupne precedím pomocou gázy (sitko mám pod gázou len pre istotu), nie naraz ale asi na 3-krát. Následne tento kokosový zvyšok dám znova do mixéra a zalejem 200ml studenej   vody – mixujem opäť. Opäť vzniknutú zmes precedím cez gázu a sitko. A odpad po tomto precedení už naozaj vyhodím.

 

Mliečko nechám úplne vychladnúť, až potom ho možno dať do chladničky.

Dobrú chuť!

Share This:

1 komentár k “Kokosové mliekoPridajte vlastný →

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *