„Apple Pie“ bez lepku a mlieka s gaštanovým pyré

Tento jablkový koláčik je nielen bezmliečny, bezlepkový a vhodný pre histaminikom, ale aj vegánsky 🙂

Tento jablkový koláčik mi celkom pripomína tradičný americký „apple pie“. Preto som zvolila toto pomenovanie i v názve tohto receptu. Cesto na koláč je pripravené na podobný spôsob, ako cesto na môj quiche (viď receptík tu), avšak samozrejme pri tomto jablkovom koláčiku ide o jeho sladkú verziu. Plnku tohto koláča tvoria jablká nastrúhané na plátky zmiešané s gaštanový pyré (mojím obľúbeným). Jablká som strúhala na plátky zámerne, nechcela som totiž, aby sa z nich uvoľnilo príliš veľa šťavy :).

Čo potrebujeme na koláčik upečený v okrúhlej forme:

Cesto

  • 60g ryžovej múky
  • 120g pohánkovej múky
  • 85g kokosového oleja
  • 1 lyžica vody (ak by sa vám zdalo cesto málo konzistentné, pridajte ďalšiu lyžicu vody)
  • 1 lyžica medu
  • štipka soli

Plnka

  • 250g gaštanového pyré
  • cca 6 veľkých jabĺk

Jablká očistíme, ale nešúpeme ich, pod šupkou sa totiž nachádza najviac vitamínov :). Následne ich nastrúhame na plátky a zatiaľ odložíme bokom.

Kokosový olej si roztopíme vo vodnom kúpeli, pridáme med, nech sa trochu zahreje, stane tekutejším. Následne všetky ingrediencie na cesto zmiešame a spracujeme z toho mierne lepkavú hmotu.

Okrúhlu formu vystelieme papierom na pečenie a spracované cesto pomocou rúk vyformuje do celej formy tak, aby okraje boli mierne vyššie. Dávajte si pozor, aby cesto na krajoch v záhyboch nebolo príliš hrubé. Ak sa vám zdá cesto príliš tenké, nebojte sa, to je zámer. Cesto som na záver poprepichovala vidličkou (ako je znázornené na obrázku nižšie). Ja som použila vyššiu tortovú formu, je možné ale použiť i okrúhlu formu s nižším vrúbkovaným okrajom.

Formu s cestom dáme do vopred vyhriatej rúry a pečieme cca 10 min. pri 180 °C. Následne cesto necháme mierne vychladnúť.

Medzitým dokončíme plnku – k nasekaným jablkám po kúskoch vmiešame gaštanové pyré a touto zmesou postupne vyplníme stred koláča. Aby sa mi všetka plnka do koláča zmestila, mierne som ju potlačila.

Pečieme ďalších 15-20 min. pri 180 °C.

Krájame až po vychladnutí ?.

Dobrú chuť!

Share This:

2 komentáre k “„Apple Pie“ bez lepku a mlieka s gaštanovým pyréPridajte vlastný →

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *