Šošovicová vegánska majonéza

Táto šošovicová majonéza je taký môj malý zázrak O:). Vo väčšine vegánskych či vegetariánskych reštauráciách ma totiž vytáča, že v majonézach používajú sóju. Keďže, ako som uviedla v článku „Odteraz už žiadna mliečna bielkovina“ (viď https://maryhorse.com/rady-k-intoleranciam/odteraz-uz-ziadna-mliecna-bielkovina/), ja sa sóji snažím vyhýbať, dlho som dumala nad tým, ako ju v takýchto vegánskych majonézach nahradiť, čo použiť namiesto nej. A to osvietenie nakoniec aj prišlo. Priznám sa, že inšpiráciou bola pre mňa jedna bratislavská vegánska reštaurácia, kde mali v jedálnom lístku uvedenú „domácu majonézu z červenej šošovice“.  A tak som to s tou červenou šošovicou skúsila i ja. Postupne som ju rôzne dochucovala, pridávala rozličné ingrediencie, až napokon vznikol recept na túto šošovicovú majonézu :). Červená šošovica má v kuchyni veruže neskutočné využite (okrem tejto majonézy som ju použila napr. i v týchto mojich receptoch viď https://maryhorse.com/mrkvove-torticky-bez-vajec/, resp. https://maryhorse.com/pohankovy-salat-cervenou-sosovicou/).

Čo potrebujeme (asi na 400ml majonézy):

  • 6 lyžíc červenej šošovice
  • 6 lyžíc olivového oleja
  • 1 lyžica jablčného octu (pokiaľ je problémom, skúste šťavu z citróna)
  • 1 lyžička soli
  • 1 lyžička koriandra
  • 6 lístkov čerstvej medovky (voliteľné)
  • bylinky – bazalka, tymián, chili

*** pokiaľ ide o pridanie soli, byliniek a korenia – tu je to viac menej individuálne, prosto ako Vám chutí – recept je predsa len stavaný na moje chuťové bunky 🙂

POSTUP:

Červenú šošovicu uvaríme do mäkka (varíme tak 15 min.) – následne ju niekoľkokrát zlejeme.

Uvarenú šošovicu dáme do užšej nádoby, pridáme olej, ocot, soľ, bylinky a korenie – rozmixujeme – no a potom už len dochucujeme.

Ak je šošovicová majonéza príliš kyslá môžeme pridať trochu medu.

Dobrú chuť 🙂 !!!

Share This:

1 komentár k “Šošovicová vegánska majonézaPridajte vlastný →

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *