Bezlepkové zemiakové placky s tekvicou hokaido

Zemiakové placky s tekvicou hokaido – bez lepku a mlieka, vhodné i pre nízkohistamínovú diétu

Zemiakové placky, bramboráčik, haruľa… snáď každý si na ne pamätá ešte z detstva. Nedávno som bola na jednom festivale a tam v jednom stánku predávali tie akoby tradičné zemiakové placky, no ozvláštnili ich tekvicou hokaido… Samozrejme, hneď som si pomyslela, že tie musím vyskúšať aj doma! Párkrát som ich poskúšala, pomenila pomer ingrediencií, až vznikol tento receptík. Mne teda náramne chutia. Inak, ak by ste chceli skúsiť i iné placky, vyskúšajte receptík na moje cviklové placky (viď tu).

Čo potrebujeme na cca 5 väčších placiek (tak pre dve normálne hladné osoby):

  • 2 stredne veľké zemiaky
  • rovnaké množstvo (objemovo) tekvice hokaido
  • 1 strúčik cesnaku (pre viac cesnakovú chuť, pridajte viac cesnaku)
  • 50g pohánkovej múky
  • 1 vajíčko
  • lyžica majoránky
  • lyžička soli (ja vo všeobecnosti solím menej)

Očistíme si zemiaky a cesnak. Ako prvý na tenkom strúhadle postrúhame cesnak, potom zemiaky. Hokaido umyjeme, očistíme od stredu a postrúhame – ale na hrubej časti strúhadla. Ak by som robila placky z väčšej dávky, určite by som použila na strúhanie kuchynský robot.

Do postrúhanej zmesi pridáme vajíčko, múku, majoránku, soľ – poriadne premiešame. Vďaka soli zemiaky pustia trochu šťavy.

Ja som placky vyprážala na panvici na domácej bravčovej masti, môžete ale použiť i ghee maslo (je výborné i na vyprážanie) či repkový olej. Neviem, či ste to postrehli, ale ja sa úplne vyhýbam slnečnicovému oleju – práve kvôli histamínovej intolerancii. Keď chcete mať placky pekne chrumkavé, zásadou je, že placky nemôžu byť príliš hrubé (tučné).

Samozrejme, placky je možné dať piecť i do rúry.

Tak dobrú chuť! 🙂

 

Share This:

0 komentárov k “Bezlepkové zemiakové placky s tekvicou hokaidoPridajte vlastný →

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *