Bonbóny s orieškami a ďatlami (nepečené)

Už ako malá som zbožňovala také tie presladené karamelové či nugátové bonbóny, no a o orieškových bonboniérach ani nehovorím….teraz sa však najmä kvôli „éčkam“snažím vyhýbať akýmkoľvek sladkým tyčinkám a niekedy mám dokonca pochybnosti i pri tých raw sladkostiach, čo nájdem v obchode. Jedného dňa, keď som prišla z práce, som mala nesmiernu chuť na niečo sladké… Pozrela som sa na suroviny, čo som mala v zásobe, chvíľku som sa snažila nájsť nejakú inšpiráciu na internete… niečo som dotvorila, doladila… no a vznikli tieto jednoduché nepečené bonbóny – základná príprava trvá fakt menej ako 15 min. (čas na napučenia chia semiačok a chladenie, resp. mrazenie nerátam). Ďalšia fajnotka :).

Čo potrebujeme:

  • 1 hrnček ďatlí
  • 1 hrnček pražených lieskovcov/mandlí  – cca 200g (návod ako ich opražiť nájdete tu, ale nič nepokazíte i keď tam dáte nepražené – pražené však majú takú výraznejšiu chuť)
  • 2 lyžice ghee masla (pre vegánsku verziu možno použiť kokosový olej)
  • 1 lyžica raw kakaa (ak netolerujete ani raw kakao, skúste pridať kokos)
  • 1 lyžica medu (pre menej sladkú verziu možno med vynechať)
  • 50 + 75 ml vody
  • 1 lyžica chia semiačok

***zmes na bonbóny je možné využiť i ako spodný korpus nepečenej (raw) torty či zákusku 🙂

Chia semiačka dáme do misky, pridáme tak 50 ml vody a necháme odstáť tak 10-15 min (nech sa nám chia pekne napučia).

Medzitým si ďatle nakrájame na menšie kúsky (cca na 1/6), dáme ich do pohára a zalejeme cca 75 ml vriacej vody. Prikryjeme a necháme chvíľku odstáť (ďatle nám pekne zmäknú).

Keď sú ďatle mäkké (asi po 5-10 min.) dáme ich do väčšej misky a lyžicou ich rozpučíme. Do zmesi následne pridáme ghee maslo a med (malo by sa roztopiť miešaním, ak nie, zas trochu povaríme na miernom ohni). Potom pridáme zvyšné suroviny – raw kakao a napučené chia. Zmes zamiešame a vytvoríme homogénnu zmes. Dáme ju do misky/nádoby so širším dnom a vytvarujeme obdĺžnikový/štvorcový plát vysoký cca 1,5-2 cm. Necháme v chlade stuhnúť, resp. môžeme i zamraziť.

Následne po schladení/zmrazení priamo v miske krájame malé kocky „bonbóny“ (ja to krájam takou tou lopatkou, ktorá sa používa na roztieranie krémov). Zvyčajne si nakrájam pár kúskov a zvyšok nechávam v chladničke, resp. mrazničke.

Dobrú chuť !!!!

Share This:

4 komentáre k “Bonbóny s orieškami a ďatlami (nepečené)Pridajte vlastný →

  1. Spätné upozornenie: Cookies à la Mary – maryhorse.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *