Brownies à la Mary

Brownies zostane asi navždy mojim najobľúbenejším koláčom. Jednoducho moja srdcovka. I keď pri histamínovej intolerancii by sa konzumácia kakaa a čokolády mala obmedziť, občas i ja zvyknem spraviť výnimku, a keď už, tak nech to stojí za to… avšak pokiaľ ide o tento brownies, snažila som sa, aby zvyšné použité suroviny boli čo „najpoctivejšie“ :).

Čo potrebujeme (koláč som piekla na menšom plechu, resp. je ho možné piecť i v menšej tortovej forme):

  • 5 vajec
  • 120g ghee masla
  • 220g kvalitnej horkej čokolády
  • 2 hrste lieskových orechov/mandlí – ktoré sme si v rúre vopred na 10-15 min upražili (viď  https://maryhorse.com/orieskovy-brownies-batatmi/)
  • 2 hrste brusníc (sušených) – ale bacha na zloženie 🙂

*** orechy a brusnice je možné úplne vynechať, resp. namiesto nich dať niečo iné, napr. nejaké ovocie ako ríbezle či čučoriedky (jednoducho zapojte fantáziu 🙂 )

*** pokiaľ budete piecť koláčik v tortovej forme, možno zvoliť verziu s tzv. brusnicovým „džemom“ a natrieť ho na upečený koláčik – ako na to? brusnice jednoducho hneď na začiatku prípravy koláča namočíme do cca 100-120 ml vody a necháme nasiaknuť vodou – následne rozmixujeme ponorným mixérom a na zhustenie pridáme pol lyžice chia semiačok – necháme chvíľu odstáť a po tom, ako koláčik mierne vychladne, džem rozorieme navrch – na ozdobu možno ešte posypať raw kakaom, ale aj kokosom 🙂 (viď trojuholníková verzia koláčika na obrázku)

*** ako voliteľnú surovinu uvádzam med, či iné sladidlo – ich pridanie po zamiešaní všetkých surovín nechávam na zváženie 🙂 jednoducho podľa chuti

POSTUP:

Maslo a čokoládu rozpustíme nad vodným kúpeľom. Necháme mierne vychladnúť.

Medzitým bielka oddelíme od žĺtkov a na drobné kúsky nasekáme/nakrájame brusnice (ak sme si nezvolili verziu s brusnicovým „džemom“) a orechy.

Žĺtka pridáme do čokoládovej zmesi a jednoduchým spôsobom zamiešame (nešľaháme, len žĺtka vmiešame do zmesi). Následne pridáme i posekané brusnice (ak sme si nezvolili verziu s brusnicovým „džemom“) a orechy. Zamiešame.

Bielka vyšľaháme do tuhej peny.

Obidve zmesi jemným miešaním spojíme a rozotrieme na plech vystlaný papierom na pečenie.

Pečieme v rozohriatej rúre pri 160 °C cca 30-35 min (dávať pozor, aby sa koláčik nevysušil)

Dobrú chuť!!! 🙂

Share This:

1 komentár k “Brownies à la MaryPridajte vlastný →

  1. Spätné upozornenie: Cookies à la Mary – maryhorse.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *