Makový nepečený raw koláčik

Tento makový koláčik určite poteší všetkých milovníkov maku. Na nepečených,  či raw koláčikoch je pritom úžasné, že ich príprava vám nezaberie príliš veľa času. Jednoducho väčšinou zmiešate všetky suroviny a koláčik necháte stuhnúť do chladničky. Na podobný spôsob ako tento koláčik je pripravený i môj nepečený raw brownies s orieškami (viď  https://maryhorse.com/nepeceny-raw-brownies-orieskami/). Tento je však rýdzo makový (haha ideálny na dobrý spánok detí 🙂 ), prvýkrát som ho síce skúšala v kombinácii s raw kakaom (50g kakaa namiesto 50g maku), čo samozrejme môžete tiež vyskúšať. Bez kakaa mi však chutil viac :).

Čo potrebujeme (na menšiu tortovú formu):

  • 100ml vody
  • 2 lyžice chia semiačok
  • 250g mleteho maku
  • 50g ghee masla (pre vegánsku verziu možno použiť kokosový olej)
  • 50g trstinovej melasy + 50g medu (s melasou má koláčik mierne „nahorklú“ chuť, pre vyznávačov sladších koláčov preto odporúčam skôr zvoliť verziu so 100g medu)
  • 2 jablká (namiesto jabĺk možno použiť iné ovocie, vedela by som si napr. predstaviť pomaranč, slivky, čerešne, či višne)
  • štipka soli
  • 2 hrste brusníc (ale i hrozienka by mohli byť chutné)

Chia semiačka namočíme tak na 10-15 min. do 100 ml vody.

Medzitým si vo vodnom kúpeli rozpustíme ghee maslo spolu s medom a melasou; brusnice a 1½ jablka nasekáme na drobné kúsky (resp. jablko si nastrúhame na jemno a brusnice nakrájame).

Následne všetky suroviny spojíme a zamiešame do homogénnej zmesi.

Zmes rozotrieme do menšej tortovej formy (resp. len na časť tortovej formy) cca tak, aby bol koláč vysoký 1,5 – 2 cm (samozrejme je možné rozotrieť ho i na hrubšie). Zvyšnú ½ jablka nakrájame na tenké plátky a poukladáme na koláčik (mierne zatlačíme).

Koláčik necháme následne stuhnúť na niekoľko hodín do chladničky.

Po stuhnutí som koláčik ešte na ozdobu „pofŕkala“ melasou (pomocou lyžičky).

Dobrú chuť!

Share This:

3 komentáre k “Makový nepečený raw koláčikPridajte vlastný →

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *