Cuketovo-jablkový takmer brownies

Čokoláda vládne svetom, no nie vždy, keď dostaneš chuť na túto maškrtu, to musí nevyhnutne znamenať veľký prehrešok v tvojich stravovacích návykoch. Tento „čokoládový“ koláčik je veľmi vhodnou alternatívou často zbytočne presladených no pomerne obľúbených brownies :).

Čo potrebujeme:

  • dokopy 400g nastrúhanej cukety a nastrúhaných jabĺk (pomer je možné meniť, avšak jablká sú predsa len o niečo sladšie, vždy je však možné pridať viac medu resp. javorového sirupu)
  • 2 hrste ďatlí/hrozienok
  • 2 vajcia
  • 3 lyžice medu (prípadne javorového sirupu)
  • 2 lyžice ghee masla (resp. kokosového oleja)
  • 150g pšenovej/pohánkovej múky
  • 30g prášku nepraženého kakaa (v prípade použitia normálneho kakaa 60g)
  • 1 lyžica sódy bikarbóny
  • trocha soli

*koláčik možno vylepšiť na veľa spôsobov a napr. do cesta zamiešať ešte nejaké kúsky ovocia (čerešne, rebarboru, marhule, ríbezle, či iné ovocie) alebo nasekané orechy, či upečený koláč potrieť orieškovým maslom (viď recept tu) – fantázii sa medze nekladú 🙂

Cuketu olúpeme (len ak je šupka príliš hrubá, resp. sa vám zdá „poškodená“) a vyčistíme, potom nasekáme resp. nastrúhame najemno. Vyčistíme a nakrájame aj jablká a nastrúhame ich najemno  – resp. jednoducho hodíme všetko do kuchynského robota a posekáme nadrobno). Jablká inak vôbec nie je potrebné šúpať – najviac vitamínov sa nachádza v šupke a tesne pod ňou.

Ďatle si pokrájame na menšie kúsky, zatiaľ necháme v miske.

Vajcia, ghee maslo (mierne roztopené nad vodným kúpeľom) a med vyšľaháme (tak, aby sa vo vyšľahanej hmote robili také bubliny).

Následne hmotu postrúhaných jabĺk a cukiny a pokrájaných datlí spojíme s vyšľahanou zmesou a pridáme zvyšok – pšenovú/pohánkovú múku, nepražené kakao, sódu bikarbónu, trochu soli. Zásadou je, že ešte pred zamiešaním celej zmesi, sódu bikarbónu zamiešame do múky.

Všetko spolu zmiešame (ručne) a vylejeme na plech vystlaný papierom na pečenie (môj obľúbený pomocník). Môže sa stať, že cesto na celý plech nevyjde, preto odporúčam použiť radšej menší plech – netreba sa báť, i keď je hmota vysoká 1 cm, cesto nám porastie :).

Pečieme v rozohriatej rúre cca 20 min (dávať pozor, aby sa koláčik nevysušil – aj to sa mi už stalo) pri 180 °C.

Dobrú chuť!!! 🙂

Share This:

0 komentárov k “Cuketovo-jablkový takmer browniesPridajte vlastný →

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *