Hummus alebo cícerová pomazánka trochu inak

Hummus alebo cícerová pomazánka trohu inak – bez lepku a mlieka, vhodná i pre ľudí s histamínovou intoleranciou

Hummus som odjakživa milovala… Teraz si ho však nerada kupujem už hotový v obchodoch, keďže nie vždy úplne dôverujem jeho zloženiu. Tak som sa rozhodla, že si spravím svoju verziu hummusu, no a vznikol tento receptík. Oproti klasickému hummusu v tomto recepte nepoužívam sezamovú pastu tahini (sezam mi nerobí úplne dobre, pravdepodobne kvôli histamínovej intolerancii). Preto skôr ide o cícerovú pomazánku, než o klasický hummus. Okrem tohto receptu s cícerom odporúčam vyskúšať aj recept na moje zeleninové kari, v ktorom je základom taktiež cícer (viď tu). Dosť bolo rečí, poďme na recept:

Čo potrebujeme (cca  na porciu na raňajky pre 3 osoby):

  • 100 g cíceru
  • 60 ml olivového extra panenského oleja
  • 40 ml vody
  • 1 lyžicu citrónovej štavy, resp. 1/2 lyžice jablčného octu (s množstvom opatrne)*
  • 1 stredne veľký strúčik cesnaku (kto je „cesnakový“, môže si pridať cesnaku viac)
  • mletý koriander – množstvo cca 1/4 lyžičky
  • bazalka – 1 lyžica **
  • soľ – 1 lyžička

* Priznám sa, že napriek „histamínke“ citrón vo svojej kuchyni používam a nebadám nejaké negatívne príznaky (na rozdiel od iného citrusového ovocia)

** Samozrejme, hummus môžete dochutiť aj inými bylinkami (i čerstvými), ako napr. oregánom či tymianom, alebo pridať chilli, či viac soli, nasekať jarnú cibuľku, pažítku – všetko podľa vašej chuti. Podľa môjho názoru práve koriander dodáva tomuto receptu ten správny šmrnc :). Ja ho ľúbim práve v kombinácii s bazalkou.

Cícer si dopredu cez noc namočíme, na druhý deň vodu zlejeme, poriadne niekoľkokrát prepláchneme.

Následne cícer varíme prvých 10 min bez pokrievky (čítala som, že týmto spôsobom sa vo väčšom rozsahu odparia látky spôsobujúce nafukovanie, a teda tým zmiernime nafukovanie spojené s konzumáciou strukovín) a potom s pokrievkou domäkka (teda ešte ďalších 20-30 min).

Keď je cícer uvarený, poriadne ho na niekoľkokrát zlejeme, pridáme asi 30 ml vody (tu záleží, akú hustú konzistenciu nátierky chceme dosiahnuť) a zvyšné suroviny (citrónovú šťavu, cesnak, koriander, bylinky, soľ) a mixujeme tyčovým mixérom na jemnejšiu hmotu.

A máme hotovo! Dobrú chuť 🙂

PS: Ja ako vychytávku na podobný spôsob pripravujem pomazánku z adzuki fazule, či z mungo fazuliek (buď ich pridám k cíceru, alebo pripravím nátierku výlučne z nich).

Share This:

0 komentárov k “Hummus alebo cícerová pomazánka trochu inakPridajte vlastný →

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *