Kakaovo-oriešková bábovka

Keď sa povie bábovka, okamžite si spomeniem na moje detstvo a raňajky v podobe bábovky s mliekom. Mlieko už síce pár rokov nepijem, no napriek tomu táto bábovka je ideálnou alternatívou chutných raňajok a možno ju podávať s jablkovým pyré resp. s teplým čajom, či cafe latte z ovseného či kokosového mlieka. Prosto mňamka!!! Ak však zrovna neobľubujete oriešky, môžete vyskúšať recept na moju makovú bábovku (viď. (viď. https://maryhorse.com/makova-babovka/).

Čo potrebujeme (na menšiu bábovku):

  • 3 vajcia (ja som použila veľké domáce vajíčka, ak sú vajcia menšie, použite 4 vajcia)
  • 3 lyžice (kopcovité) medu
  • 6 lyžíc kokosového oleja
  • 4 lyžice (kopcovité) mandľového/lieskovo orieškového masla (návod ako ho pripraviť nájdete tu https://maryhorse.com/mandloveorieskove-maslo/)
  • 200 g pohánkovej múky/pšenovej múky (resp. je možné múky i kombinovať – ja som zvolila kombináciu 150g pšenovej a 50g čirokovej múky)
  • 3 lyžice raw kakaa (v prípade použitia normálneho kakaa 6 lyžíc)
  • 1 bezfosfátový bio prášok do pečiva (ja používam ten z dm)
  • 2 lyžice vlákniny psyllium
  • 150 ml vlažnej vody/ovseného mlieka (s mliekom je bábovka chutnejšia)

Žĺtka oddelíme od bielok a vyšľaháme ich s roztopeným kokosovým olejom (skúšala som to už aj s neroztopeným kokosovým olejom, ale spravili sa hrudky a zmes sa potom nedala úplne rozmixovať) a tekutým medom (ak je tuhý, roztopíme ho spolu s kokosovým olejom). Nakoniec do vyšľahanej zmesi pridáme mandľové/lieskovo orieškové maslo a ešte vyšľaháme (nech v zmesi nie sú hrudky).

Následne osve vyšľaháme z bielok sneh (aby sa sneh lepšie vyšľahal, pridáme štipku soli).

Vo väčšej mise zmiešame zvyšné ingrediencie – múku, raw kakao, prášok do pečiva, vlákninu psyllium, pridáme vodu/mlieko. Pridáme ich do „žĺtkovej“ zmesi. A ako posledné do tejto zmesi opatrne  vmiešavame sneh — nech v zmesi nie sú hrudky.

Zmes vložíme do formy na bábovku vystlanej papierom na pečenie (v strede papiera som jednoducho spravila dieru).

Pečieme v rozohriatej rúre cca 35 min pri 170-180 °C.

Dobrú chuť!!! 🙂

Share This:

1 komentár k “Kakaovo-oriešková bábovkaPridajte vlastný →

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *