Orieškové maslo

Orieškové maslo je jednou z mojich základných medzi-surovín, ktoré používam tak do sladkých ako aj slaných receptov. Toto maslo je výbornou pochúťkou, i keď dostanete chuť na niečo fajné pod zub (a pritom samé o sebe nie je sladké). Často ho používam i do mojich raňajkových kaší :-). Takže…

Čo potrebujeme:

  • mandle, resp. lieskové orechy – na jeden plech sa zmestí cca 400-500g
  • dobrý kuchynský robot

Rúru si zapneme dopredu na 200 °C.

Orechy dáme na plech vystlaný papierom na pečenie.

Keď je rúra zohriata, vložíme do nej plech s orechmi a pečieme pri 180 °C asi 10 minút (maximálne však 15 minút). Potom plech vyberieme a upečené orechy necháme poriadne vychladnúť!!! Ak sme použili lieskové orechy, tie po ich vychladnutí očistíme od vonkajšej šupky (najlepšie sa čistia jednoduchým trením medzi rukami nad plechom).

Jednu hrsť orechov vložíme do kuchynského robota (ja používam mixovaciu časť robota s nožami) – trpezlivo mixujme, ak sa orechy usadia na stranách mixéra, nožom ich odstraníme a následne znova mixujeme – tento postup zopakujeme niekoľkokrát, až sa nám začne vytvárať oriešková hmota (základ, ktorý potrebujeme) – následne môžeme pridať ďalšiu hrsť orechov – keď je táto časť úplne rozmixovaná, odoberieme časť hotového masla a pridáme ďalšie orechy – vždy je však potrebné, aby v mixéri ako základ zostala časť masla– tento postup opakujeme, až kým sa nám  neminú všetky orechy :-).

*** vo všeobecnosti som si všimla, že z upražených lieskovcov sa orieškové hmota spraví rýchlejšie.

Orieškové maslo dáme do sklenenej nádoby, skladujeme v suchu a v chlade (maslo vydrží aj dva týždne – avšak je príliš dobré na to, aby ste ho dovtedy neskonzumovali) 🙂

*** S orieškovým maslom sa dajú následne vymýšľať rôzne dobroty – zmiešať ho pomletými ďatlami, pridať raw kakao, ghee maslo, či zhrešiť a zmiešať ho s horkou čokoládou alebo napríklad pridať ho k bátátovým lupienkam (viď https://maryhorse.com/batátové-lupienky/…fantázii sa medze nekladú :-).

V každom prípade Vám prajem dobrú chuť!!!

Share This:

1 komentár k “Orieškové masloPridajte vlastný →

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *