Možno sa vám makové mlieko spája s našimi starými mamami a receptami na uspávanie umrnčaných detí, musím sa však priznať, že ja som si makové mlieko celkom obľúbila. A keďže kvôli intolerancii mliečnych bielkovín nemôžem konzumovať normálne mlieko, cením si ho o to viac. Samozrejme to však s jeho konzumáciou netreba preháňať (a áno, lepšie sa po ňom spí). Určite však jeho konzumácia s mierou môže byť veľmi prospešná :).
Malé upozornenie na záver – makové mlieko vydrží tak max dva dni, potok zvykne skysnúť, takže radšej si ho urobte menej, resp. najlepšie také množstvo, nech ho aj hneď skonzumujete (alebo na druhý deň 🙂 ).
Ako na to? resp. čo potrebujeme na jeho výrobu?
- mak (množstvo záleží od množstva makového mlieka, ktoré chceme vyrobiť) – najlepšie je z bieleho maku, ale ide to aj z klasického
- voda
- javorový siup/ryžový sirup/med na dosladenie
- dobrý smoothie mixér, resp. kuchynský robot s nožami
- sitko s tenkými očkami, prípadne gáza
*** Makové mlieko vydrží v chladničke tak maximálne 2-3 dni, preto si ho netreba robiť veľa.
Základom je správny pomer maku a vody – ja volím pomer 1:3.
Existujú dve verzie receptu (ja sama raz využívam jednu, inokedy druhú). Prvá je, že mak necháme cez noc zaliaty vodou. Druhá je, že mak jednoducho zalejem vriacou vodou a necháme ho vychladnúť.
Na druhý deň, resp. po jeho miernom vychladnutí mak dôkladne rozmixujeme v mixéri/robote – kým nevznikne pekné biele mlieko (zvyčajne mixujem prerušovane tak 5 min.).
Následne rozmixovanú makovú vodu precedím (cez sitko, prípadne gázu) – to čo zostalo v sitku poriadne lyžicou potlačím a následne tento „odpad“ vyhodím do koša – potom opakovane toto už scedené mlieko precedím.
Na záver ešte dám do mixéra rovnaké množstvo vody, v akom som mixovala mak (akým som mak zalievala), akoby na opláchnutie toho, čo zostalo v mixéri – následne to opäť scedím do už scedeného mlieka.
Napokon dosladím javorovým ryžovým sirupom/medom, poriadne premiešam a máme hotovo :).
Dobrú chuť!
1 komentár k “Makové mlieko”Pridajte vlastný →